
SMART SOLUTIONS (Malta) w terminie 16 - 22.07.2017" ( 7 dni kursu)
- ICT for Collaborative Project-Based Teaching and Learning".
Uczestnikami kursu były p. Katarzyna Kuzara i p. Lidia Pieróg.
Smart Solutions posiada wieloletnie doświadczenie w edukacji, zwłaszcza w zakresie integracji technologii informacyjno - komunikacyjnych w edukacji. Celem było zapoznanie z innowacyjnymi technologiami i ich dostosowanie do użytku szkolnego. Uczestnikami szkolenia byli nauczyciele z 7 krajów Europy ( Finlandia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Włochy, Islandia, Polska). Zajęcia prowadzili specjaliści w dziedzinie e-learningu i szkoleń ICT.. Podczas kursu uczestnicy zapoznali się z tematyką ICT dla projektowego nauczania opartego na uczeniu się i uczeniu innych. W czasie kursu zapoznano się z projektami europejskimi eTwinning, tworzono prezentacje Prezi, krótkie filmy ( Stop Motion Animation),blogi tematyczne oraz padlety.. Nauczyciele poznali i stosowali w praktyce aplikacje do tworzenia quizów Kahoot. Dzięki tym zajęciom prowadzonym metodą warsztatową uczestnicy kursu podnieśli poziom swoich umiejętności w zakresie stosowania nowoczesnych technologii.

Zaplanowane i zrealizowane szkolenia kadry pracowniczej za granicą - 6 mobilności
Malta
Istituto per la Formazione, l’Occupazione e la Mobilità - IFOM (Bolonia - Włochy) w terminie od 2 do 8 lipca 2017 (7 dni kursu) “Integrating ICT and new technologies into teaching and education”. Uczestniczkami kursu były p. Barbara Kudyba i p. Monika Sołtys.
IFOM jest jednostką, której główną działalnością jest zapewnienie możliwości kształcenia i szkolenia zawodowego dla nauczycieli i trenerów. IFOM wykorzystuje eTwinning, współpracuje z nauczycielami i szkołami w celu znajdowania interesujących wydarzeń, projektów i partnerów. Nasz kurs został zorganizowany dla nauczycieli, którzy pragną włączyć narzędzia ICT w nauczanie.
Głównym celem kursu było podniesienie wiedzy w takich obszarach jak wprowadzenie narzędzi ICT do zajęć lekcyjnych.
Uczestnicy kursu pracując w grupach międzynarodowych / Polacy, Hiszpanie, Grecy, Chorwatka, Francuzka, Angielka / uczyli się, jak tworzyć materiały multimedialne, testy w celach edukacyjnych, jak korzystać z mediów społecznościowych w nauczaniu. Poznali aplikacje do edycji zdjęć, tworzenia kolaży, filmów edukacyjnych /Snapseed, PhotoGrid, Magisto, Lenso create/, a także ciekawe narzędzia do tworzenia: stron internetowych, blogów, testów, quizów, ankiet /np.: Weebly, Kahoot, Edmodo, Socrative/ oraz narzędzie TED-Ed, które zawiera gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach. Zaprezentowano też sposoby wykorzystania mediów społecznościowych /Facebook, Twitter, Instragram/ w nauczaniu. Uczestnicy dowiedzieli się też, jak wykorzystać poznane narzędzia ICT, aby uczynić edukację bardziej atrakcyjną, motywującą i innowacyjną. Była też okazja do wycieczek po Bolonii i Florencji i poznania najważniejszych zabytków tych miast oraz związanych z nimi legend. Uczestnicy kursu mieli wiele okazji do wymiany doświadczeń podczas spotkań w restauracjach, gdzie serwowano wyśmienite dania kuchni włoskiej.
Włochy
Hiszpania
Europass Teacher Academy (Hiszpania - Barcelona), w terminie od 07 do 18 sierpnia 2017 (12 dni kursu) "Social Media and Web Solutions for your Classroom". Uczestnikami kursu były p. Elżbieta Wyparło oraz p. Marta Majka - Przywara.
Europass jest placówką, która posiada duże doświadczenie w organizacji różnorodnych kursów ICT dla nauczycieli z całej Europy.
Nasz kurs został zorganizowany dla tych nauczycieli, którzy chcą dowiedzieć się więcej o używaniu technik ICT w klasie, na lekcji. Uczestnicy pracowali w małych międzynarodowych grupach, a zajęcia prowadzone były metodą warsztatową. Dzięki temu nauczyciele uczyli się w sposób praktyczny jak udoskonalić, uatrakcyjnić i podnieść jakość swoich zajęć. Największy nacisk położono na najpopularniejsze media społecznościowe takie jak : Facebook, Instagram oraz platformy: You Tube, Prezi, Google apps, Edmodo. Zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowników oraz zachowanie prywatności w sieci.
Uczestnicy poznali również aplikacje do tworzenia quizów i gier takie jak: Kahoot , Quizizz , Studystuck oraz wiele innych podnoszących atrakcyjność lekcji i motywujących uczniów do nauki jak np. Wordart.
Zaprezentowano także użycie Google dysku, który można stosować do dzielenia sie materiałąmi zarówno z uczniami, jak i nauczycielami oraz Flubaroo, dzięki któremu z łatwością i w sposób automatyczny można oceniać testy.

